Nemo 33 – to nie bajkowa rybka. To najgłębszy basen na świecie

Chcesz zanurkować w basenie przypominającym warunki panujące przy polinezyjskiej Bora-Bora? Wystarczy udać się do Brukseli. Na jej przedmieściach znajduje się najgłębszy basen świata – Nemo 33.

 

Nemo 33. to basen, którego pomysłodawcą i autorem był John Beernaerts. W 1996 r. ten nurek z 20-letnim doświadczeniem wpadł na pomysł stworzenia basenu, który będzie przypominał jedno z miejsc, w których kiedyś nurkował – wody polinezyjskiej wyspy Bora-Bora. Plan udało mu się wcielić w życie po długim czasie.

nemo rybka

 

Nemo 33. został otwarty 1 maja 2004 r. na przedmieściach Brukseli. Licząc sobie 33 metry głębokości, jest on najgłębszym basenem na świecie. Zawiera w sobie aż 2,5 miliona litrów wody, której temperatura jest stale utrzymywana w granicach 30 stopni Celsjusza.

 

Dodatkowo, woda jest ciągle filtrowana. Nie używa się przy tym chloru. W efekcie, woda jest krystalicznie czysta, a jednocześnie ma wspaniałą, lazurową barwę. Jako że basen został stworzony z myślą o nurkach, którzy mogą tu szkolić swoje umiejętności, zanim wybiorą się w odległe miejsca, by eksplorować dna otwartych zbiorników, znajduje się w nim szereg jaskiń.

 

Niektóre z nich wypełnione są powietrzem, co stanowi dodatkową atrakcję. Należy przy tym dodać, że basen znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji mieszczącej się w tym samym budynku. Jako, że Nemo 33. ma okna na swoich ścianach, goście restauracji mogą obserwować poczynania nurków.